Ιστορία

Το Π.Γ. ιδρύθηκε με τον Ιδρυτικό Νόμο 3341/14-22/6.1925 του Πανεπιστημίου μας.

Λειτούργησε αρχικά στο παλιό γήπεδο του Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ που ήταν στο χώρο της σημερινής πλατείας του Χημείου. Το προσωπικό του αποτελούνταν από τέσσερις καθηγητές Φ.Α., έναν γιατρό, δύο κλητήρες και καθαριστές. Η γύμναση αποτελούσε υποχρέωση για 2.500 φοιτητές και φοιτήτριες.

Με τη διαμόρφωση του χώρου για τη Σχολή Θετικών Επιστημών, το Π.Γ. μεταστεγάσθηκε στο παλιό γήπεδο του ΠΑΟΚ, όπου σήμερα βρίσκονται η Θεολογική Σχολή και το κτίριο Διοίκησης με τους γύρω χώρους.

history

Με τη δημιουργία των παραπάνω κτιρίων, το 1964 - 65, το Π.Γ. εγκαταστάθηκε με ενοίκιο στη ΧΑΝΘ, όπου παρέμεινε μέχρι τις 3 Δεκεμβρίου του 1978, για να μεταφερθεί οριστικά στις δικές του εγκαταστάσεις, στη γωνία των οδών Γ΄ Σεπτεμβρίου και Αγίου Δημητρίου.
Μέχρι και το 1983 - 84, οι φοιτητές είχαν την υποχρέωση να πραγματοποιούν έναν αριθμό παρουσιών (παλαιότερα 45 και τελευταία 5).

Σήμερα, χωρίς την υποχρεωτική παρουσία, 9.000 φοιτητές και 100 εργαζόμενοι το χρόνο ασκούνται και παρακολουθούν τις δραστηριότητες του Π.Γ.